Tarihçe

Simpa Elektrik, “Simpa Kollektif Şirketi” unvanı ile, 1977 yılının Haziran ayında, elektrik bağlantı malzemeleri üretmek amacıyla kurulmuştur.

6 Ocak 1984’te, firma nevi Anonim Şirkete dönüştürülmüştür.

1992 yılında aldığı TSEK belgesi ile ülkemizde standardı henüz bulunmayan ürünleri ile ilgili dünya standartlarını takip etmiş ve kaliteye verdiği önemi kanıtlamıştır.

2000 yılında, ürün yelpazesi genişleyen Simpa Elektrik, üretim zincirini rahatlatmak ve ürün kalitesini artırmak amacıyla Yukarı Dudullu’da bulunan DES Sanayi Sitesi’ndeki yerine taşınmıştır.

2003 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından ürünleri için geliştirilen TS 12123 standardı belgesini alarak ürünlerini belgelendirmiştir.

2009 yılı sonrasında, uluslararası kalite standartlarına uygun hizmet sunduğunu, çift akreditasyonlu ISO 9001:2008 sertifikasıyla belgelemiştir.

2015 yılında Türk Standartları Enstitüsü tarafından, ürünleri için geliştirilen TS EN 61238-1 standardı doğrultusunda laboratuvar çalışmaları gerçekleştirmiş ve ürünlerinin bu standarda uygunluğunu ispat eden belge almaya hak kazanmıştır.

2015 yılında güncellenen uluslararası kalite yönetim standartlarındaki gelişmeleri takip ederek, risk olgusunu tüm faaliyet süreçlerinde değerlendirmiş ve hizmetlerini bu doğrultuda ISO 9001:2015 belgesi ile belgelendirmiştir.

2019 yılında EAC belgesini alarak Rusya pazarlarına ürün ihracatı ile ilgili üretim gerekliliklerini karşıladığını belgelendirmiştir.

2020 yılında ise ülkemizde tarafsız hizmetler veren, güzide üniversitelerimizden Boğaziçi Üniversitesi çatısı altında bulunan “Boğaziçi Üniversitesi Sabih Tansal Yüksek Akım Laboratuvarı”nda yapılan test sonucunda, ürününün TS EN 61238-1-1’e uygunluğunu akademik ortamda ispatlamıştır.

Simpa Elektrik, bugün, bu standartlar çerçevesinde, sıkmalı kablo pabuçları, sıkmalı ek mufları, topraklama baraları ve izoleli baralar üretmektedir.

Türkiye’de sektör liderleri arasında yer alan Simpa Elektrik, ihracat konusunda da hızla ilerlemektedir. Avrupa ülkeleri başta olmak üzere, 20’yi aşkın ülkeye ihracat yapmakta olup, %100 müşteri memnuniyeti politikası ile hızla büyümektedir.